БАхК отправи апел за подкрепа на българските фермери в държавния бюджет за 2025 г.

Публикувано на 17.12.2024

Интервю на Ася Василева от zemedeleca.bg с г-н Венцислав Върбанов, председател на БАкХ

На 12 декември 2024 г. председателят на Българската агрохранителна камара (БАхК), Венцислав Върбанов, отправи апел към Народното събрание, правителството и заинтересованите институции за категорична подкрепа на българските земеделски производители. Поводът е предстоящото разглеждане и приемане на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025–2028 г.

Господин Върбанов, защо вместо земеделците да се готвят за празници отново се налага да се стягат за протести?

Да, за най-голямо съжаление вместо да приключваме една тежка стопанска година, да се погрижим за служители и работници, ние отново ще трябва да обсаждаме институции, да пращаме делегации и да решаваме проблеми, които не би трябвало да решаваме. Никой нямаше нужда от това.

Защо пак земеделците се оказаха изкупителна жертва на бюджета?

Няма осъзната политическа класа, която да разбира важността на земеделието. Която да си дава сметка, че когато говори нещо трябва да го изпълнява. В бюджета, който представи служебното правителство ние не виждаме декларираните от него приоритети.

Ние настояваме приоритетите, които бяха прокламирани, да намерят своето място в бюджета. В момента съвсем културно и добронамерено само настояваме. Въпреки, че вече има колеги, които изразиха готовността си за протести. Може да се стигне и до там. Но не е редно да се работи по този начин. Не може да се налага ние земеделците за всяко нещо да трябва да се борим на протести и да се налага да си отвоюваме елементарни неща. И на нас вече ни омръзна да ни разиграват по един и същ сценарий. После се водят някакви преговори, след които се поемат някакви ангажименти, които след това пак не се изпълняват. Влизаме в един омагьосан кръг.

Ако в момента въобще има някаква чуваемост, би трябвало политиците да направят каквото трябва да направят. А именно – това, което са декларирали като национален приоритет да намери своето място в националния бюджет. Ние в АЗПБ и БАхК почти никога не сме говорили за пари и никога не сме правили нещо за пари. Ние искаме да се правят политики.

Подхвърлянето на някакви 5-10 лева не решава проблемите. Това е прах в очите, даже ни е обидно. В някои райони на страната плащаме ренти над 100 лв/дка. Но по този начин нас ни злепоставят пред цялото българско общество. И вместо към нас да има уважително отношение като към хората, които произвеждаме храната и упражняваме една благородна професия, една голяма част от обществото се настройва изкуствено срещу нас и остава впечатлението, че ние само искаме пари.

Призовавате за разумно разрешаване. Но ако такова няма, какво ще предприемете?

Аз съм бил и от двете страни – и на властта, и на производителите. Ние винаги тръгваме с един разумен подход. И от името на АЗПБ, и след разговорите с колегите в БАхК, от двете организации сме пуснали апел, с който призоваваме за разумно решение. Поискали сме срещи с всички парламентарно представени политически партии. Всички те в своите програми са заложили напояването като основен приоритет. Всички са заложили в своите програми, че земеделският сектор ще е приоритетен. И в един момент тези приоритети по никакъв начин ги няма изразени в проектобюджета. Тръгваме с покана за разумно решаване на проблема. Най-лесно е да обърнем подхода и да тръгнем към действия, който за никого не са приятни. Но ако се наложи, ще стигнем и до там. Много се надявам да не се стигне по празниците да се налага да блокираме пътища.

Имате ли вече реакция на отправените апели от политически партии?

Имаме няколко обаждания. Но ние настояваме срещите да се провеждат не на четири очи по офиси, а в Народното събрание, както е редно. Процесът трябва да е прозрачен. Защото после се стига до частни договорки, яхване на протести и други неприятни неща. Хора извън парламента почват да се борят да влизат в него. Ние не искаме да допускаме такива неща. Не искаме този проблем да се политизира, въпреки, че той си е политически. Именно липсата на адекватна политика ни доведе до тук.

Основни проблеми в предложения бюджет

Апелът на БАхК подчертава няколко основни недостатъка в предложения проект на бюджета за 2025 г.:

  • Липса на политическа визия за развитие на агросектора: Бюджетът не съдържа ясна стратегия за подкрепа на земеделието отвъд задълженията по Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС.
  • Недостатъчни средства за напоителна инфраструктура: Не е заложено финансиране за обявените през октомври 2024 г. амбиции за увеличаване на поливните площи с 2,5 милиона декара до 2028 г., изискващи инвестиции от 1,2 милиарда лева.
  • Липса на компенсаторни механизми: Не са предвидени средства за компенсиране на загубите на фермерите, причинени от войната в Украйна.
  • Пропуснато финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ): Бюджетът не включва 100 милиона лева за допълнителни проекти в селското стопанство.

Изисквания към държавата

БАхК настоява държавата да посочи земеделието като национален приоритет и да включи в бюджета средства за:

  • Инвестиции в напоителната инфраструктура;
  • Подкрепа за фермерите за реализиране на проекти по НПВУ и Програмата за развитие на селските райони (ПРСР);
  • Компенсации по „украинската“ помощ.

Призив към парламента и правителството

Апелът завършва с призив към всички парламентарно представени партии и правителството да загърбят политическите различия и да работят в единство за защита на националния интерес. Важно е решенията за бюджета да отчетат предизвикателствата, пред които е изправено съвременното земеделие, като многопластовите кризи, екстремните климатични условия и понижаващата се конкурентоспособност на агросектора.

„Единна политическа воля е единственият път към спечелване на доверието на десетките хиляди български фермери и агрохранителния сектор,“ подчертава Венцислав Върбанов. БАхК очаква реакция от всички парламентарно представени партии в 51-вото Народно събрание.

Свързани публикации

На 17 декември ще се проведе втора Национална годишна среща на Мрежата по проект CLIMATE FARM DEMO

На 17 декември ще се проведе втора Национална годишна среща на Мрежата по проект CLIMATE FARM DEMO

На 17 декември 2024 г., присъствено в гр. Пловдив и онлайн чрез платформата "ZOOM", ще се проведе втора Национална годишна среща по проекта Climate Farm Demo. Организатори на събитието са Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ), Асоциацията на земеделските...

Ръководството на АЗПБ се срещна с посланика на Казахстан

Ръководството на АЗПБ се срещна с посланика на Казахстан

Казахстан предлага на България да засили сътрудничеството в областта на селското стопанство На 28 ноември 2024 г., в гр. София се проведе среща  между Посланикът на Казахстан в България Виктор Темирбаев и ръководството на Асоциацията на земеделските производители в...

Форум „Фермата: Агроиновации и стратегии“ ще се проведе на 5 декември 2024 г. в Стара Загора

Форум „Фермата: Агроиновации и стратегии“ ще се проведе на 5 декември 2024 г. в Стара Загора

АЗПБ е партньор на форума Eксперти от институциите и агросектора ще обсъждат директните плащания, интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието 2023-2027 г., устойчивото земеделие и други ключови теми Форум „Фермата: Агроиновации и стратегии“ ще се...