20% от европейските субсидии за плодове и зеленчуци идват в България, а над 80% от щандовете в търговските вериги са заредени български хляб и яйца, твърдят от земеделската асоциация
Във връзка с предстоящите Великденски празници Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) призова потребителите да заложат на българските продукти за трапезата си. От Асоциацията уверяват, че не само качеството, а и контролът върху производството на български яйца, агнешко, козунаци, плодове и зеленчуци, е много по-сериозен, отколкото в други европейски страни. Така потребителите могат да бъдат сигурни, че българската продукция има много по-голяма добавена стойност за потребителите от тази, която се внася на ниски цени от чужбина.
„Нека за Великден парите, които ще дадем за яйца, козунаци и агнешко месо да останат в нашата държава, за да подпомогнат развитието на българските предприятия и техните служители“, заяви Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ. По думите му, ако не проверяваме етикета за доказан произход, има опасност да попаднем на продукти второ и трето качество от други страни.
„През 2018 година заедно с инвестициите, които бяха направени за модернизацията на предприятията, производството на български храни отбеляза осезаем ръст. Делът на българското производство в общото потребление при млечни продукти и яйца достигна 90%, а процентът на българските хлебни изделия в големите хранителни вериги е над 80%. Същевременно производството на имитиращи продукти с растителни мазнини е намаляло с близо 20%. Най-голям ръст, между 30 и 40 процента бележи производството на пресни млека и сирена. Увеличение има при производството на месо – близо 8% при червените и почти 20% при белите меса“, допълни председателят на АЗПБ.
„В последните две години държавната администрация в лицето на МЗХГ положи сериозни усилия за укрепването на сектори „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство“ и „Биологично производство. „Сключените договори за производство и преработка по ключови мерки от ПРСР за тези чувствителните сектори са на обща стойност над 1,3 млрд. лв. Конкретно за „Плодове и зеленчуци“ държа да подчертая, че 20% от европейските субсидии за сектора идват в България.
Бих искал да припомня, че АЗПБ бяхме едни от първите, които призоваха за национална стратегия за подпомагане на българските производители. Винаги сме заявявали, че успешните политики се дължат на обединението на земеделския бранш и добрата комуникация между агросектора и държавната администрация. В тази връзка призоваваме колегите от бранша за един по-конструктивен диалог и смятаме, че искането за оставки няма да доведе до нищо градивно за сектора“, завърши Венцислав Върбанов.