„От името на Аоциацията на земеделските поризовдители в България (АЗПБ) сме направили предложение и очакваме да има надграждане на проекта. За да има цялостен ефект, освен водата, която трябва да достигне до полетата на фермерите трябва да има възможност и те да напояват. Това е свързано с възможност за инвестиция от самите фермери. Те в момента нямат много такава възможност, затова аз много се надяваме да бъдат направени специални прими по ПРСР за оборудване за напояване, за да могат фермерите да кандидатстват, да защитат проектите си и да закупят съответната техника“, Това заяви Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България, в предаването „Бизнес старт“ по ТВ България във връзка с проекта за инвестиции в хидромелиорации по Плана за възстановяване.
Възстановяване на поливното земеделие
„Ще бъде направен опит за частично възстановяване на основната инфраструктурата на Напоителни системи. Идеята е водата от язовирите да може да стигне до полетата на фермерите и това може да стане само с инвестиции именно в тази довеждаща инфраструктура.През последните 30 години почти нищо не е правено по този въпрос освен една поддръжка, която е съвсем недостатъчна и за съжаление водните ресурси, с които разполагаме, не могат да бъдат ефективно използвани. Приветстваме това решение, смятаме, че то е много правилно от гледна точка на това усвоените пари да дадат някакъв последващ ефект“, заяви Върбанов.
Разпределение на средствата
„Не съм наясно как точно ще бъдат разпределени средствата по този проект, предполагам, че най- вероятно вече има идеи и проекти, които все още не са станали публично достояние. Вероятно там, където има най- голяма нужда там ще бъдат насочени парите, не можем да говорим за равномерно разпределение на север, юг, изток и запад. Имаме една инфраструктура, което се нуждае от генерален ремонт и в зависимост от това къде е най- лошо състоянието й най- голяма част от средствата ще бъдат вложени там. В Северна България, в момента има по- голяма проектна готовност и по- голяма нужда“, коментира още той.
„Поливното земеделие е сведено до минимум първо, защото е компрометирана инфраструктурата, което води след себе си физическа невъзможност да се прави напояване, тъй като това е свързано с много големи загуби на вода и сериозно оскъпяване. За земеделците не е изгодно да поливат, тъй като водата им излиза на много висока цена. Смисълът на инвестицията е да се даде възможност да се съхрани водата, тъй като тя е ценен ресурс, а напоследък е и дефицитна“, заключи председателят на АЗПБ.
Източник: Агрозона