Венцислав Върбанов: Трябва да възобновим Националния земеделски форум за ОСП

Публикувано на December 13, 2019

Трябва да се възобнови Националния земеделски форум, свързан с изготвянето на общата позиция на България за ОСП. За това настоя председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов по време на работна среща на тема „ОСП 2021-2027: Очаквания. Предизвикателство. Перспективи“, организирана от евродепутатът Атидже Алиева – Вели, член на групата „Обнови Европа“/ДПС и Асоциацията на земеделските производители в България. Всички присъстващи на събитието подкрепиха предложението на Венцислав Върбанов. Целта на форума е да получим по-добра активност и българските евродепутати да знаят позицията на земеделската общност, коментира той.

„Във ваше лице виждаме нашия човек в Бркюксел и разчитаме на Вас. Винаги сме имали подкрепата Ви“, обърна се Върбанов към евродепутатът.

Коментирайки позицията на земеделските производители, председателят на АЗПБ настоя за спокойствие и предсказуемост в новата ОСП. Трябва да се обърне внимание на хората, които прозвеждат някакъв продукт. За всички останали има други политики“.

По отношение на приемствеността производителите искат да знаят дали ще се запазят решенията, в предишния ЕП и колко от тях ще бъдат преработени.

„ Наясно сме, че ще има тавани на плащанията, но трявбада се има предвид спецификата на отделните страни и това да е водещото. Окрупняването трябва да бъде поставено в някаква рамка. В същото време искаме да знаем тези тавани само за СЕПП ли са, ще касаят ли обвързаната подкрепа, чувствителните сектори. Очакваме отговори за да се чувстваме по-комфортно“, коментира Венцислав Върбанов.

Относно зелената архитектура той допълни, че трябва да се намери решение, което да бъде обвързано с финансиране. Хората трябва да бъдат мотивирани да спазват определени изисквания. Това може да ги стимулира да спазват технологии, които няма да ги ощетят финансово и ще има ефект за околната среда.

От своя страна евродепутатът Атидже Алиева коментира, че най-важните въпроси относно приемствеността ще бъдат подложени на дискусия. Въоросът за тавана за директните плащания все още не е отворен за изменения и предложения. „Борим се да се отвори текста, в който държавите-членки сами да могат преценят дали може да се прилага или не. Има предложения таван да се прилага не само за директните плащания“.

Свързани публикации

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

Най- проблематичните моменти в проектонасоките по НПВУ обсъдиха Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на АЗПБ и Елена Иванова, директор на дирекция "Развитие на селските райони" към МЗм в предаването на AgroTv "Брюксел в превод" с водещ Валентина Спасова. Важни...

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Ще могат ли фермерите да изпълняват проекти за увеличаване на поголовието и промяна във вида на отглежданите животни и ще бъдат ли възможни въобще проектите за напояване В началото на май приключи общественото обсъждане на насоките за кандидатстване и критериите по...

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Стопаните са натрупали загуби, които не могат да бъдат възстановени В складовете на българските земеделски производители има над 3 млн. тона хлебна пшеница, 1,3 млн. тона слънчоглед и около 1 млн. тона царевица, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията...