Диверсификацията на културите става задължителна за получаване на директни плащания

Публикувано на October 19, 2020

Изискванията за зелени плащания също ще станат задължителни

Мария Христова, обвързана подкрепа, Agrozona.bgДиверсификацията на културите и изискването за минимална необработваема площ могат да станат задължителни изисквания при кръстосаното съответствие за получаване на директни плащания. Това стана ясно по време на  работна среща между АЗПБ и представители на земеделското министерството, на която бе представена актуална информация за хода на преговорите по преходния период на ОСП и за новата ОСП след 2021 г.  Мария Христова, ръководител на Координационната група за изготвяне на Стратегически план за Обща селскостопанска политик, представи 10 изисквания, които в момента се обсъжда дали ще започнат да се прилагат в новия програмен период.

Ротацията на културите ще е едно от новите изисквания. Обсъжда се диференциация, според която  от 10 до 30 ха да има задължително поне 2 култури, а над 30 ха да бъдат 3 култури.

Друго изискване, което се обсъжда в Европа е да има минимално заделяне на площ, която да бъде необработваема. Големите дебати са върху това  колко процента да бъде тази площ и дали може все пак да се допусне отглеждането на определени култури там. В момента текста предвижда минимум 5% да са задължителни за всяко стопанство, кандидатстващо за директни плаащания.

До края на годината стават ясни препоръките по Зелената архитектура

До края на годината ЕК ще представи на държавите-членки какви задължения ще имат по отношение на Зелената архитектура. „Това са европейски цели и тепърва предстои да се направят национални и да стане ясно с какви интервенции и мерки ще се приложат“, коментира Мария Христова.

Поява се обаче един нов елемент при плащането на СЕПП – изсикванията за зелени плащания вече няма да са доброволни, а задължителни. Ако те не се спазват няма да бъдат направени плащания. Вместо зелени плащания държавата ще разработи и различни еко-схеми за различните сектори.

 

Свързани публикации

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

Най- проблематичните моменти в проектонасоките по НПВУ обсъдиха Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на АЗПБ и Елена Иванова, директор на дирекция "Развитие на селските райони" към МЗм в предаването на AgroTv "Брюксел в превод" с водещ Валентина Спасова. Важни...

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Ще могат ли фермерите да изпълняват проекти за увеличаване на поголовието и промяна във вида на отглежданите животни и ще бъдат ли възможни въобще проектите за напояване В началото на май приключи общественото обсъждане на насоките за кандидатстване и критериите по...

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Стопаните са натрупали загуби, които не могат да бъдат възстановени В складовете на българските земеделски производители има над 3 млн. тона хлебна пшеница, 1,3 млн. тона слънчоглед и около 1 млн. тона царевица, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията...