Розино органик фарм отвори врати за фермери и студенти

Публикувано на 25.04.2019

Студенти и фермери научиха повече за биопроизводството на млечни продукти в Розино

Розино органик фарм, една ферма създадена с много любов и мисъл за природата в района между Стара планина и Средна гора, в защитена зона “Натура 2000, отвори врати за фермери и студенти от различни специалности в Аграрния университет в Пловдив.

Гостите посетиха фермата за органично производство на млечни продукти в село Розино, област Пловдив. Мероприятието се организира по проекта „CAP – Hot Spot“, изпълняван от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) с финансовата подкрепа на главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Европейската комисия.

Запознаха се с  историята на фермата от зараждането на идеята за създаване до нейната успешна  реализация и с това  как стопаните допринасят за съживяване на селските райони, за опазването на околната среда и биоразнообразието, за привлекателния фермерски живот на село сред уникалната природа на Розовата долина.

Ферма за пример

Домакините от „Розино органик фарм“ споделят, че са създали фермата с много любов и мисъл за природата. „Вложихме много усилия, за да създадем трайни навици и добри практики у персонала, с който работим, за да могат те да се отнасят с нужното уважение към работата и с любов към онова, която правят.“, споделя Ценко Ценков, зооинженер по образование, който отговаря за управлението на животновъдното направление във фермата.

Полезни биопродукти

„Нашата ферма е пример за това, че и у нас има красиви ферми и не е необходимо да ги търсим в Европа. Продължаваме да изграждаме стопанството с идея да направим най-доброто, което можем да покажем и да разпространим като положителен опит.“, допълни той.

Гостите имаха възможност да се запознаят с пътя на биволското и краве млякото от фермата до превръщането му във вкусно джелато в Gelato & Latte, кисело мляко, сирене, кашкавал, моцарела и крем сирене, както и с обитателите на фермата –  биволи порода българска Мурра и крави порода Джерсей, които се отглеждат на свободна паша, както и да опитат от вкусните продукти.

Източник: osp.bg

Свързани публикации

Демонстрация на тема: Добри практики в биологичните овощни стопанства относно адаптацията към изменението на климата

Демонстрация на тема: Добри практики в биологичните овощни стопанства относно адаптацията към изменението на климата

Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) и ЗП  Деан Иванов организират Демонстрация на тема: Добри практики в биологичните овощни стопанства относно адаптацията към изменението на климата и намаляване на натиска върху околната среда. ПОКАНА и ПРОГРАМА...

Демонстрация на тема „Адаптация на фермерите към климатичните промени и намаляване на въздействието им върху околната среда по ефективен и печеливш начин“

Демонстрация на тема „Адаптация на фермерите към климатичните промени и намаляване на въздействието им върху околната среда по ефективен и печеливш начин“

Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) и фирма „Агролес Димов“ ЕООД организират демонстрация на тема "Адаптация на фермерите към климатичните промени и намаляване на въздействието им върху околната среда по ефективен и печеливш начин". ПОКАНА и...

Фондация Еврика в партньорство с АЗПБ  стартира ежегодния конкурс за наградата „Еврика” за Млад фермер

Фондация Еврика в партньорство с АЗПБ стартира ежегодния конкурс за наградата „Еврика” за Млад фермер

Фондация Еврика съвместно с Асоциация на земеделските производители в България и  „Гласът на земеделеца”  организират ежегодния конкурс за наградата „Еврика” за млад фермер на България. Награди на Фондация „Еврика“ има в категориите най-добър млад мениджър,...