До 300 хил. лева кредит ще могат да теглят земеделските фирми по антикризисната програма на ББР

Публикувано на August 5, 2020

Земеделските фирми също ще могат да получат финансиране и да кандидатстват за кредити до 300 000 лева от Българската банка за развитие. Това ще става по антикризисна програма за подкрепа на малките и средни предприятия. Тази възможност е договорена вчера при среща в икономическото министерство на председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов и представители на други земеделски организации с министър Лъчезар Борисов, ръководството на банката и експерти от финансовото министерство. До разговорите се е стигнало по препоръка на премиера Бойко Борисов, след като при него се проведе среща с представители на браншовите организации в селското стопанство.

Земеделски производители, които търсят финансиране от ББР няма да доказват спад в производството. За това са поели ангажименти представителите на държавата по време на вчерашните дискусии в икономическото ведомство. В аграрния сектор има  цикличност и сезонност в работата и точно в тези месеци от януари до април има известен застой, така че при тази ситуация е много трудно фирмите, които се занимават само със земеделие да докажат спад в оборотите си.

„Смятаме, че от тази възможност ще се възползват много фирми, които ще могат да рефинансират кредити или с получените средства да стабилизират производството си. Гратисния период е две години, като Българската банка за развитие поема 80% от гаранциите по тези кредити“, коментира за Агрозона Венцислав Върбанов.

Кредитите няма да бъдат безлихвени тъй като оператори на тази програма ще бъдат 10 търговски банки и лихвите ще се договарят за всяка отделна финансова институция. Техният размер ще зависи от жизнеспособността на всяка отделна фирма и предполагам, че това ще бъде водещо при договаряне на параметрите. Въпреки това гаранциите, които се поемат от Българската банка за развитие са много сериозна помощ, особено за компаниите, които трудно намират обезпечение Това е един от големите проблеми в бранша“, каза още Върбанов.

ДФЗ също ще кредитира фермерите

По време на Управителния съвет на ДФЗ, който ще се проведе днес се очаква да бъде взето решение Държавен фонд „Земеделие“ да започне дейност по кредитиране на земеделски проекти, стана ясно още от думите на председателят на АЗПБ. „Това също се прави по инициатива на нашата асоциация , става дума за още една много голяма възможност за земеделски производители, особено тези, които не могат да отговорят на всички специфични изисквания на банките. Не е тайна, че около 20-30 на сто от проектите не се реализират поради липса на финансиране и невъзможност на бенефициентите да намерят средства. Това решение Държавен фонд Земеделие да започне да отпуска директни кредити ще даде добър шанс на тези хората, които имат спечелени проекти да ги реализират“, сподели председателят на АЗПБ.

Свързани публикации

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

НПВУ: Важни отговори от МЗм по коментари на АЗПБ преди старта на приемите

Най- проблематичните моменти в проектонасоките по НПВУ обсъдиха Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на АЗПБ и Елена Иванова, директор на дирекция "Развитие на селските райони" към МЗм в предаването на AgroTv "Брюксел в превод" с водещ Валентина Спасова. Важни...

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Приемът по НПВУ трябва да стартира в края на май, остават обаче много въпросителни

Ще могат ли фермерите да изпълняват проекти за увеличаване на поголовието и промяна във вида на отглежданите животни и ще бъдат ли възможни въобще проектите за напояване В началото на май приключи общественото обсъждане на насоките за кандидатстване и критериите по...

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Венцислав Върбанов: Забраната за внос за украинско зърно не постига желания ефект

Стопаните са натрупали загуби, които не могат да бъдат възстановени В складовете на българските земеделски производители има над 3 млн. тона хлебна пшеница, 1,3 млн. тона слънчоглед и около 1 млн. тона царевица, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията...