Единственият сектор, където се вижда резултат, е зърнопроизводството, който се разви въпреки всичко, смята председателят на АЗПБ
Относно коалиционните преговори позицията ми е такава, че трябва да се внимава какво се прави в земеделието, защото и малкото, което е постигнато, може много лесно да бъде разрушено. Това каза Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България, пред националното радио.
Според него сега е важно да има стабилно управление, без значение как ще се казва министърът на земеделието и от коя партия ще бъде. Той трябва да може да осигури предсказуемост в работата на повереното му ведомство.
По думите му, когато се говори за корупция и корумпираните се знаят, трябва да бъдат предадени и факти в Прокуратурата. Останалото са само догадки или „защото сега така е модерно, да се говори антикорупционно“.
„Като човек, който от 25 години следи този сектор, много заявки бяха направени, много дим се вдигаше, но в крайна сметка после нямаше нищо. Начинът, по който се изплащат субсидиите, съвсем не зависи от България или от това, кой ще е министър на земеделието. Въпросът е в това, че през цялото време тук се настройват хората едни срещу други и това го правят политици, които не са наясно с темата“, смята Върбанов.
Той не сподели личното си мнение дали да има или няма таван на директните плащания, като коментира темата по следния начин:
„Таванът ще бъде наложен от ЕС, както се случи и с начина на плащане на субсидии. Нямаше политики по отношение на земеделието в България преди 10-12 години и всичко се движеше по най-малкото съпротивление. Затова се получиха толкова големи стопанства и такова разграничаване между малки и големи. Никой не е унищожил малките и средните предприятия – те просто отпадат, защото не са конкурентни“, категоричен е зърнопроизводителят и бивш министър на земеделието.
Въпреки насърчаването през последните 5-6 години на някои сектори, като животновъдство, зеленчукопроизводство и овощарство, това целево подпомагане е дошло прекалено късно.
„Защо има внос на зеленчуци и плодове? Защото беше допуснато да влизат в страната и да не се обмитяват. А на животновъдството много малко му трябва, за да приключи окончателно. Това е видимо. През всичките тези години в него са изсипани такива пари, но виждате какъв е крайният ефект. Отново на българската трапеза няма български продукти“, казва председателят на АЗПБ.
Според него единственият сектор, където се вижда някакъв резултат, е зърнопроизводството, който се е развил въпреки всичко, което се случваше в страната.
„Ако един малък и среден производител мисли само да нахрани собственото си семейство, един голям, в който всички се вглеждат, храни 100 семейства и плаща рента, която е минимум 3 пъти повече от субсидията. Тя е 30 лв./дка, а рентата в някои региони мина 100 лв./дка още преди 5-6 години“, припомня Върбанов.
А на въпроса защо все повече производители предпочитат да сеят царевица, вместо да отглеждат ябълки например, той отговори така: „Няма балами, които искат да произведат нещо, което вече не може да се котира на пазара и не може да се печели от него“.
Източник: agri.bg